Cesta k domovu – zberateľova výstava
Cesta k domovu - Kriváň

Vo štvrtok (7. 4. 2005) o 15.00 h sa uskutočnila vernisáž výstavy venovanej dobám starším – histórii Popradu a Vysokých Tatier. Výstavu s názvom „Cesta k domovu“ pripravilo popradské múzeum zo súkromných zbierok Mgr. Jána Simkaniča – zberateľa snáď všetkého umelecko-historického materiálu súvisiaceho s okolím Vysokých Tatier.

…mám toho hromadu, stále niečo pribudne a nechcel som to schovávať…
K názvu výstavy ma inšpiroval jeden z vystavených obrazov – Cesta domov (Robert Nádler – 1895)… symbolom domova sú pre mňa Tatry, ale bol by som rád keby ste sa preorientovali a chvíľu ich nevnímali ako turistickú atrakciu…

Na výstave, ktorá mimochodom potrvá do 85. 2005, uvidíte od obrazov cez, knihy a ilustrácie až po pohľadnice, rôzne upomienkové predmety z doby začiatku minulého storočia a pozdejšie. Nájdete tu cez 300 pohľadníc, 14 obrazov a cca 30 kníh a ilustrácií, a niekoľko upomienkových predmetov.
Výstava sa tematicky skladá z dvoch častí – tatranskej a popradskej.

Ján Simkanič
režisér žijúci a pôsobiaci v Prahe
1953 – narodený v Poprad-Veľká
1968/1972 – SPŠ strojnícka – Poprad
1975/1980 – DAMU Praha
1980 – divadelný režisér (divadlo Jonáša Záborského v Prešove)
1985 – nazad do Prahy kde žije dodnes..
Karlova univerzita – postgraduálne štúdium estetiky

autor scenára a režisér prvého dokumentárneho filmu o meste Poprad:
Poprad známy, neznámy © 1990
neskôr:
Poprad – Tatry © 1993

Cesta k domovu
pamäť – identita – sebavedomie

„Každá cesta domov je cestou jedným smerom, je cestou k sebe samému, je cestou do priestoru pamäti, do priestoru identity. Je cestou sebareflexie a sebarealizácie.

Hľadáme s potvrdzujeme všetko, čo je nám vlastné, čo vlastniť chceme, ba dokonca, čo vlastniť musíme. Áno, ide tu o vlastníctvo, o privlastňovanie si génia loci nášho mesta a Tatier. Ide o duchovné bohatstvo o poklady nezameniteľnej a nenahraditeľnej hodnoty.

Tento domov je len našim domovom, je len našim pokladom, len našim bohatstvom. Je to naše prirodzené dedičstvo. A o dedičstvo je potrebné sa starať, opatrovať ho.

Podľa povestí vieme, že v Tatrách boli vždy ukryté, „zakliate“ poklady. Stačilo zadovážiť si, či inak zmocniť sa tzv. zemských kľúčov a bohatstvo bolo na dosah.

Čo s tým ale dnes? Ako sa dostať k zázračnému zlatému kľúčiku, kde hľadať možnú orientáciu? Kde sú dnešné poklady?

Možno jednou z ciest by mohla byť i táto výstava. Moja cesta k domovu nech je i našou spoločnou cestou, cestou objavovania, sebaspoznávania a sebapotvrdzovania.
Každý obraz, každá pohľadnica, či kniha, každý vystavený predmet, nech je nám podnetom a hlavne inšpiráciou pri spriadaní veľkých i malých príbehov o nás, o našom meste, o jeho výnimočných osobnostiach, o významných i menej významných udalostiach, a o našich Tatrách, o tomto poklade z najvýznamnejších.

Hľadajme spoločne.“

Ján Simkanič

(krátené – OROL)

Na záver ešte otváracie hodiny Podtatranského múzea v Poprade:

Vajanského 72/4
otvorené denne okrem pondelka: 9.00 – 11.30 – 12.00 – 16.00 h
posledný vstup do múzea o 15.30 h
trvanie výstavy: 7. 4. – 8. 5. 2005
vstupné: 10,-SkViews Counter v.0.10 čítané 18258 -krát od 3663 čitateľov

Príbuzné články

Bez komentárov

Pridaj komentár

Vaša E-adresa nebude zverejnená.Vyžadované polia sú označené *