DoCoMoMo registruje Tatry

DO.CO.MO.MO Čo je to DOCOMOMO

DOCOMOMO International je medzivládnou organizáciou odborníkov, ktorá vznikla v roku 1990 v Eindhovene v Holandsku, zaoberajúcou sa dejinami a dokumentáciou architektúry Moderného hnutia, ako aj jej zachovaním a obnovením v širokom zmysle slova. http://www.docomomo.com/ toto je jediný použiteľný web, inak hotová katastrofa… Ďakujem Henriete Moravčíkovej za odkazy na literatúru o DOCOMOMO. Informácie o všetkých stavbách prvého národného registra nájdete v špeciálnom DOCOMOMO čísle časopisu Architektúra & Urbanizmus 29, 1995, č. 1 – 2.

DOCOMOMO Slovensko Slovenská pracovná skupina DOCOMOMO pozostáva z desiatky členov a členiek, zväčša architektonického či umelecko-historického zamerania. Táto skupina pripravila pre UIA databázu pamiatok architektúry 20. storočia zostavenú zo slovenských architektonických diel. Medzi nimi sú aktuálne už 3 položky (objekty) Slovenskej modernej architektúry z oblasti Vysokých Tatier:

  • Zotavovňa Morava – Tatranská Lomnica architekti: Karl Ernstberger (Karlove Vary), Bohuslav Fuchs (Brno) projekt: 6/1931 realizácia: 1931-33
  • Sanatórium – Vyšné Hágy architekti: František Albert Libra, Jiří Kan, spolupráca MUDr. Svatopluk Basař súťaž: 1932 projekt: 1933-34 realizácia: 1934-38
  • Komplex Areál Snov FIS – Štrbské Pleso architekti: Eugen Kramár, Ján Šprlák a kol. projekt: 1967-68 realizácia: 1967-70

Nedá mi na tomto mieste dodať, že keby sme neboli takí sprostí a nenechali si ničiť (ešte aj dnes!!!) na území Tatier mnohé cenné stavby, tak by sme sa mohli chváliť takými zvučnými menami ako napríklad:

  • Emil Belluš (prvá škola – Tatranská Lomnica)
  • Fridrich Weinwurm a Ignác Vécsei (sanatórium dr.Holczmann a dr.Feldmann – Horný Smokovec)
  • Jozef Marek (sanatórium Dolný Smokovec)
  • Pavel Bareš (Javorina, Vila Alexander – Tatranská Lomnica)
  • atď…
Posted in ArchitektúraTagged , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

14 thoughts on “DoCoMoMo registruje Tatry

  1. Tieto 3 menovane stavby maju okrem ineho spolocne aj to, ze v Tatrachnemaju co robit. Dali by sa k nim pridat dalsie „kockate“ hnusoby, ktore z hladiska architektury 20. st. maju mozno co povedat, ale nie v takom prostredi ako su Tatry.

  2. o tom či do Tatier takéto stavby patria alebo nepatria, môžme „hodiť“ sólo článok resp. diskusiu – nebudem sa teraz k tomu vyjadrovať… ale to, že tieto hore menované stavby zaujímajú odbornú verejnosť (dokonca aj zo zahraničia), by nám mohlo naznačiť, že zrejme na nich niečo cenné bude…

  3. Trochu podpichnem pana architekta ORLA, ked dam za pravdu spyrosovi , ale fakt je, ze „kockate“ a „architektonicky cenne“ budovy, ktore tam su vymenovane by som zniesol mozno v inych lokalitach.. Mozno v Petrzalke, alebo na vypadovke pri Hypermarketoch, ale moderna architektura na mna v krasnom prostredi Tatier naozaj vadi! Staci si pozriet staru pohladnicu Tatier na inom mieste v tomto blogu a ist sa pozriet co tam stoji teraz… (a isto by sa nasli ludia, ktori by tvrdili, ze aj ten obchodny dom ma svoju architektonicku hodnotu…) Ja vravim len to, ze mi je luto, ze som nezazil Tatry take ake boli pred zasahom divokych architektov 20.st…

  4. Zdravim ta orol, mozno to bude na tomto mieste trochu odveci, bo s danym clankom to suvisi len okrajovo, ale zaujimali by ma (a urcite nie len mna) investicne aktivity J&T vo Vysokych Tatrach. Nevedel by si pozistovat nieco o planoch J&T o „dobudovani“ zjazdovych drah v Tatranskej Lomnici a prvom 5-hviezdickovom hotely na Slovensku – Kempinski High Tatras – byvaly Hviezdoslav na Strbskom Plese? Nejake planiky, ci vizualizacie, na co sa mame, alebo nemame tesit? ;-)

  5. hoj! Mam rozpisany clanok, ale zrazu tu mam tolko tem ze neviem ktoru skor… cize podklady mam – treba si len k tomu sadnut a dopisat to… ake lahke :-)

  6. Dobry den, s prekvapenim jsem zjistil, ze znamy karlovarsky architekt K.Ernstberger (Wagnerův žák) by mel mit podil na zotavovne Morava. Pokud by nekdo mel nejake podrobnosti prosim moc o kontaktovani mne na mailu rustika at volny.cz (misto at @) . diky M.Rund

  7. Ahoj Orol, tak mně pošli spojení a já ti pošlu co Ernstbergerovi vím !!! (rustika at volny.cz) at = @ Byl to žák Wagnera a působil hlavně v Karlových Varech. Zde postavil několik hotelů (např.Hotel Central), Bad (dnes Sevastopol) a Wolker. Zajímavý je i kostel v Dalovicích.(Info je např. v knize Šumná města II) V kronice Města Rybáře (dnes část K.Varů) jsem s překvapením četl, že Ernstberger vyhrál 1.cenu (20.000 Kč- tehdy „balík“ za jakési sanatorium v Tatrách!!

  8. Ahoj Orol, o Ernstbergerovi jsem vytvoril stranky i s odkazom na nzw.sk : http://cs.wikipedia.org/wiki/Karl_Ernstberger Jeste jednou diky za info a uvitam kazdou novou!!! PS: Nasel jsem stare zabery z 30 rokov : Morava, Kurhotel Dr.Szontagh in Neuschmecks-Hohe Tatra (2x), Lungenheilanstalt in Jablunkau (Ostschlesien), (je to z jednoho německého časopisu – má Ti poslat??

  9. dik – odkaz som tam sice nenasiel ale to nie je podstatne… vsetky stare fotky tatranskych barakov ma velmi zaujimaju – cize posli… teraz sa podrobnejsie venujem jednej z vil, ktore patrili Moravskej zemskej pojistovni este pred Moravou – ale o tom by som momentalne radsej len do mailu…

  10. Ahojte, neviete ako to vyzera s Tatrapasom tento rok? Browsujem ako sialena, ale akurat najaktualnejsie info som nasla tu a sice o Tatrapase zo sezony 2005/2006. Dost by ma potesilo, keby mi niekto vedel podat nejake relevantne info alebo odkazat ma na nejaky link. Dik.

  11. mna by zas maximalne potesilo, keby sa komentare drzali temy clanku… nic v zlom, ale ten komentar je uplne mimo misu – Tatrapas riesim v clanku ktory (div sa vete) ma v nadpise slovo TATRAPAS

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.