TATRY zo satelitu ale s chybami
Najnovší satelitný atlas Tatier vyšiel u našich poľských susedov len nedávno. Jeho celý názov znie: TATRY i Podtatrze – Atlas satelitarny 1:15 000. Hoci publikované snímky pochádzajú z dňa 21. 9. 2003 (vyhotovila ich francúzska družica SPOT 5 (538 x)), dostáva sa na trh len v týchto dňoch.

TATRY satelitný atlas

Na prvý pohľad kniha vyzerá naozaj veľmi dobre. Po grafickej stránke je kvalitne pripravená aj vytlačená, v tvrdej väzbe na kriedovom papieri formátu 250×350 mm. Po obsahovej stránke mapuje plochu o rozlohe 60 km2, prevažne na slovenskej strane. Súčasťou atlasu je CD-ROM s 3D modelom oblasti a malá plastová „Grafická mierka 1:15 000“. To je ale asi tak všetko, čo by som na tomto atlase mohol pochváliť. Prvé pochybnosti o kúpe sa dostavili hneď ako som knihu otvoril – priamo na mieste predaja v Dome Turysty v Zakopanom. Na porovnanie som mal so sebou slovenskú verziu ortofotomapy Tatier, z článku Atlas ortofotomáp – Vysoké Tatry (802 x), o ktorej som tu písal. Fotografie poľského atlasu o poznanie v horšej kvalite ostrosti a čitateľnosti. Pri cene 130 zl. (1 300,- Sk) som naozaj s kúpou začal váhať. Jediná vec ktorá ma nakoniec presvedčila, bolo priložené CD-ROM s 3D vyobrazením Tatier. No – tak trošku aj akési doplnenie vlastnej knižnice s publikáciami o Tatrách ;-). Až pri detailnom prezeraní (doma) som zistil, že všetky zemepisné a miestopisné názvy na slovenskej strane Tatier sú označované len (!) v poľskom jazyku. Horšie bolo ale zistenie, že bezmála všetky slovenské preklady v legendách obsahujú početné pravopisné chyby! Aj napriek tomu, že Slovákom väčšinou poľský jazyk nerobí problém – kniha tohto typu by mala uvádzať názvy lokalít krajiny ktorej územie mapuje v jej jazyku a pravopisne správne. Za všetky chyby pre názornosť uvádzam niekoľko príkladov:

TATRY i Podtatrze - neuveriteľné pravopisné chyby
Až neuveriteľne veľa chýb obsahuje slovenský preklad vysvetliviek. Pre ilustráciu som povyberal len nadpisy. Ostatné chyby nemá cenu publikovať – sú ich desiatky!

Čo sa týka priloženého CD-ROM, tak ani to nenaplnilo moje očakávania. Nebudem podrobne rozoberať problém, že je použiteľné len pre platformu MS Windows®. Považujem sa za skúseného a ostrieľaného užívateľa a administrátora, ale na študovanie ovládania tohto produktu jednoducho nemám silu, čas ani chuť. Po hodine testovania a nastavovania som to vzdal s tým, že som nevidel viac ako Zakopane z vtáčej perspektívy a v pozadí kus rozmazaných poľských Tatier. Snažil som sa zobraziť našu stranu čo sa mi aj podarilo, ale každý ďalší pohyb myšou robil s obrazom nepríjemné a chaotické pohybovanie, z čoho mi bolo po chvíli nevoľno. Propagované ovládanie skratkami nefungovalo a ani uloženie nastavenia môjho zobrazenia. A tak som stále začínal znova a znova na poľskej strane, čo ma zakrátko prestalo baviť.

Keby Google Maps (423 x) mal podrobnejšie spracované územie Tatier (58 x) – nebolo by o čom diskutovať…

Záverečné zhrnutie je asi nasledovné – NEKUPUJTE! Atlas TATRY i Podtatrze je plný chýb a rozmazaných fotografií. Ak takýto atlas naozaj potrebujete, doporučujem vynikajúcu slovenskú vreckovú verziu (vhodné na túru) s ostrými fotografiami aj vrstevnicami, o ktorej som na TatryBLOG-u písal nedávno (802 x)… a vyjde Vás na 1/4 ceny poľského atlasu!

TATRY i Podtatrze
Atlas satelitarny
1:15 000
Warszawa 2005
www.tatryatlas.pl (640 x)


Views Counter v.0.10 čítané 41595 -krát od 6485 čitateľov

Príbuzné články

Bez komentárov

Pridaj komentár

Vaša E-adresa nebude zverejnená.Vyžadované polia sú označené *