Kniežacia hrobka pod Tatrami II.
kniežacia hrobka - ilustracia

Hrobka v „lese“ železobetónových stĺpov…

S odstupom troch mesiacov Vám prinášam druhé pokračovanie článku o kniežacej hrobke pod Tatrami (629 x). Okolo hrobky je stále rušno – nielen mediálne. Prácu archeológov tu sprevádza čulý stavebný ruch…

Zo včerajších informácií z médií ste sa mnohí mohli dozvedieť o výsledkoch zrealizovaného archeologického výskumu tejto hrobky v Matejovciach.
Ide o jeden z najvýznamnejších nálezov zo začiatku sťahovania národov v stredoeurópskej oblasti, pozoruhodný najmä zachovanou dvojkomorovou konštrukciou hrobky.
Z iniciatívy Podtatranského múzea v Poprade a Archeologického ústavu SAV v Nitre sa dňa 30. októbra 2006 uskutočnila záverečná medzinárodná odborná komisia zameraná na prezentáciu výsledkov archeologického výskumu, určenia metodiky konzervácie organických materiálov a riešenie budúcej prezentácie nálezu.
Odbornú verejnosť, ale aj predovšetkým laikov tento nález utvrdil v jeho nesmiernej unikátnosti: napriek dobovému vykradnutiu si hrobka zachovala celistvý tvar a drevenú materiálovú konštrukciu, množstvo pôvodného interiérového mobiliáru a predmetov, organických nálezov.

Aj napriek tomu, že sa jedná o svetový unikát, ktorý bude údajne v krátkej dobe prepisovať učebnice v celej Európe (!), aj napriek jeho svetovosti a jedinečnosti – aj napriek tomu naďalej zostáva v továrenskej hale priemyselného areálu…Views Counter v.0.10 čítané 73385 -krát od 6182 čitateľov

Príbuzné články

Bez komentárov

Pridaj komentár

Vaša E-adresa nebude zverejnená.Vyžadované polia sú označené *