Fenomén „Tatranská bóra“
tatranská bóra
Tatranská bóra 19. 11. 2004. Zdroj: Geofyzikálny ústav SAV Stará Lesná.

V spojitosti s víchricami v Tatrách sa objavuje termín tatranská bóra. Čo to vlastne je? Bóra je meteorologické pomenovanie pre silný nárazový vietor vanúci z hôr do nižších polôh, prinášajúci ochladenie. Toto je pomerne časté v oblasti Jadranského a Čierneho mora.

… tatranská bóra. Tak byla totiž již v roce 1922 (analogicky podle původního označení pro tento typ větru podmíněného orografií na pobřeží Jaderského moře) označena zdejší regionální forma silného studeného a většinou značně nárazovitého, orograficky zesíleného padavého větru, která se za určitých konkrétních synoptických podmínek vyskytuje přibližně na stejných lokalitách. Za hlavní „přelivnou hranu“ tatranské bóry bývá označována linie Gerlachovský štít – Jahňací štít a za nejvíce postihovanou oblast východní polovina geomorfologické jednotky Tatranské podhorie a severní část Popradské kotliny.

autor textu: Zdeněk Vašků
zdroj: vesmir.cz (359 x)

Súčasťou anemo-orografického systému Tatier je tatranská bóra – padavý alebo prepadavý vietor, ktorý tunajší lesníci poznajú už vyše 80 rokov. Ide o ničivý vietor mimoriadne veľkej rýchlosti. Vzniká vtedy, keď na záveternej strane pohoria vznikne silné aerodynamické odsávanie (prechádza ňou tlaková níž) a keď vplyvom terénu je tu doplňovanie vzduchu z náveternej strany sťažené. Za takýchto podmienok klesne barometrický tlak na záveternej strane natoľko, že vzdušný prúd klesne vlastnou váhou tesnejšie k povrchu záveternej strany. Pretlak vzduchu na náveternej strane sa napokon presadí. Jeho zásluhou prekročí prúdenie hrebeň pohoria. Na druhej strane ďaleko prekročí obvyklé rýchlosti a živelne pustoší krajinu. Jeho silu zosilňuje jednak tzv. efekt orografického zosilnenia a jednak efekt stlačenia prúdnic. Tým vysvetľujeme napríklad aj skutočnosť, že rýchlosť vetra 19. novembra 2004 po prekročení hrebeňa Tatier narastala (zo 170 km.h-1 na Lomnickom štíte, cez 200 km.h-1 na Skalnatom plese až na 230 km.h-1 pri hornej hranici lesa v nadmorskej výške okolo 1480 m n.m.)…

… Tatranská bóra je prírodná zákonitosť a dôkazom fungovania špecifického anemo-orografického systému v tatranskej oblasti. Postihovaná oblasť sa dá vymedziť medzi Podbanským a Tatranskou Kotlinou v nadmorskej výške 700 až 1200 m n.m., niekde i vyššie. Označujeme ju ako „riziková zóna“.

autor textu: Ing. Milan Koreň
zdroj: lesytanap.sk (604 x) (článok bol presunutý (509 x))

PRIDANÉ: 2006-11-27T09:36:08+00:00
Nejak som v tej rýchlosti zabudol dodať, že viac informácií o „Tatranskj bóre“ som nenašiel. Ak o nej viete niečo viac, tak neváhajte a napíšte…

PRIDANÉ: 2006-11-30T12:55:21+00:00
Nové informácie o Bóre (548 x) na WIkipedii


Views Counter v.0.10 čítané 90033 -krát od 6536 čitateľov

Príbuzné články

Bez komentárov

Pridaj komentár

Vaša E-adresa nebude zverejnená.Vyžadované polia sú označené *