Ako odchádza kultúrna pamiatka

Bývalá reštaurácia dnes
Takto vyzerá dnes jeden z najstarších tatranských objektov – pôvodne Hotel Weszterheim – neskôr kaviareň s reštauráciou a tiež závodný klub ROH v Tatranskej Polianke. Budova bola postavená v roku 1893 ako jeden z prvých objektov novovznikajúceho letoviska Weszterheim. Jej autorom je architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. V prízemí bola priestranná kaviareň a reštaurácia. Objekt prešiel viacerými prestavbami, naposledy po požiari v roku 1910. Suterén objektu je z kamenného muriva, vrchná stavba z hrázdenej konštrukcie s tehlovou výplňou. Objekt je typickou stavbou tatranských osád a jej kúpeľnej architektúry z konca 19.storočia. Nehnuteľnou kultúrnou pamiatkou sa stal len nedávno (7.10.1997) s odôvodnením, že sa jedná o prvý objekt v oblasti Vysokých Tatier, ktorý bol postavený výlučne pre kultúrno-spoločenské účely. Dnešný stav je výsledkom zanedbávania základnej údržby kultúrnej pamiatky. Objekt patrí pravdepodobne novým majiteľom Wolkrovho liečebného ústavu. Návštevníci prichádzajúci od Štrbského Plesa musia byť zaiste šokovaní akým spôsobom sa „staráme“ o svoju históriu. Veľmi nerád by som tu o niekoľko mesiacov konštatoval ďalšiu zmiznutú stavbu vo Vysokých Tatrách. Iróniou je tiež fakt, ako si niekto dal záležať na výbere ozdobného typu písma, ktoré nás „vkusne“ upozorňuje, že objekt sa rozpadá…

Posted in Architektúra, Zmiznuté stavbyTagged , , , , , , , ,

9 thoughts on “Ako odchádza kultúrna pamiatka

  1. tiež som v šoku, radšej by som si prečital o niečom čo bolo zachranené a zrenovované, ale namiesto toho len skaza. Som veľkým fanúšikom povodnej tatranskej architektúry a fakt ma ta lahostajnosť hnevá, majitelia bez vzťahu a vkusu a výsledok je žalostný,minule ta strecha ked som isiel okolo bola ešte v poriadku, smutne, rad by som to nejak zmenil, lebo za chvíľu už nebude čo:(…

  2. wow… tak uz sme dvaja ;-( smutne no… zda sa, ze samotny vlastnik k tomu nema ziadny vztah… jedine co ma pre neho hodnotu je pozemok pod barakom… so starym domom ma len starosti… nakoniec sa to dostane do stavu kedy to budu musiet asanovat, nasledne sa to vypise zo zoznamu kultornych pamiatok a davaj ho stavat dalsi nevkusny a nepredajny apartmanovy dom… lokalita je totiz priam fantasticka… toto je samozrejme ten najhorsi scenar, ktory sa dufam neudeje…

  3. Nuž k tomu sa dá povedať len jedno. Či už je to kultúrna pamiatka alebo nie, to čo sa deje všeobecne so starými budovami na Slovensku svedčí o kultúrnej vyspelosti Slovákov. Tu nepomôže žiaden papier, žiadne dovolávanie sa na nejakú pamiatku, len postupná výmena generácií. Dovtedy, žiaľ spadnú aj tie naše kultúrne pamiatky a potom už nebude treba nič ochraňovať. Česť výnimkám. A to, či je to zámer s touto budovou nechať ju spadnúť a potom využiť lukratívnosť miesta na rozvoj cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách, to si netrúfam odhadnúť, ale podľa toho čo sa deje v iných tatranských lokalitách, tak to asi tak bude. Však sa stačí len pozrieť do Tatranskej Lomnice na ten zázrak potrebný k rozvoju cestovného ruchu – citlivý zásah do prírodného prostredia pri budovaní novej zjazdovky od Štartu. V mene peňazí je možné všetko. Ale, že sa dejú veci neuveriteľné netreba ísť ďaleko. Myslím si, že dobrým príkladom je obnova budovy TIVOLI na Tatranskej Polianke. Tá stojí neďaleko od Kaviarne a aj po prestavbe, má aspoň z vonku ten pekný hrazdený štýl. Neviem čo sa udialo, že tu zachovali pôvodnú architektúru, ale treba nových majiteľov pochváliť. Podobne je to aj s budovou Mariana, po jej oprave. Ak sa pozrieme trochu vyššie od týchto budov, nad cestu Slobody, čaká nás tam ďalšia chátrajúca budova Kúpeľný dom. Neviem, čo sa s ňou bude diať ďalej a aké prekvapenie nás čaká. Aj keď podľa toho čoho sme svedkami, nebude už asi nič prekvapením. Treba len dúfať, že sa snáď nájdu ešte takí, čo budú vedieť tak hospodáriť a zveľaďovať svoj majetok, ako to robili tí, čo zakladali a rozvíjali Tatranskú Polianku. Alebo to je len moje zbožné želanie?

  4. tak a je to tu, budova sa bude asanovať, najväčšia hluposť je však veta, ktoru som si prečital v Tatransky novinách, že možno na jej mieste vyrastie kopia !!! tak roky nechaju chátrať kulturnu pamiatku aby postavili na jej mieste kopiu, bože kde to žijeme… Ja tam však skor už vidim skromný penzion s krasnou fialovou alebo tyrkysovou omietkou, ktorý určite bude atrakciou na ceste slobody a bude prispievať k vytváraniu genia loci mesta VT …

  5. nema prosim niekto foto dokumentaciu, alebo inu dokumentaciu k rozhladni Monte Mory dakujem

  6. no hej, povodne sa necha spadnut a potom na tomto mieste postavia cosi akoze podobne, len to bude z porobetonu a budu na tom nalepene nejake nahrady dreva, samozrejme z polystyrenu plus plastove okna,ale najhorsie na tom je ze ludia to zozeru, lebo rebricek je takyto, na prvom mieste stare a zachovale, na druhom nove co sa hra na stare, potom dlho dlho nic a niekde vzadu: len nech tam nestoji nieco moderne (sucasne), lebo to sa pre 90 percent ludi rovna absolutnu skazu,

  7. Bože môj ! Tak zasa som dostal pohube ! Je mi veru jedno, že reagujem až teraz. Zdá sa mi zbytočné komentovať tento dôkaz hlúposti a ignorantstva.. Absolvoval som 3 liečebné pobyty v Polianke. V rokoch 1996, 1997, 1998. A odkedy som túto budovu videl po prvý krát, môžem prehlásiť, že to bol ukážkový príklad procesu chátrania.. Je to pre mňa absurdné, nepoznám pozadie, dôvody, len tuším, že je za tým, ako zvyčajne, prospechársky zámer utajeného majiteľa, ktorému sa objekt už roky dozadu zdá byť len obyčajnou starinou.. Keď som prišiel v nedeľu, po piatkovej veternej smršti v roku 2004 do Polianky, bolo mi skutočne úzko.. Chodil som po osade, blúdil, spomínal na prežité, a potom, pri Wolkrových jazierkach, mi prišlo tak ľúto, až mi vyhŕkli slzy… Les, ktorý som zažil, už vo svojom živote nezažijem… Stromy nie sú kvety, rastú oveľa pomalšie.. No po rokoch narastú nové, v podstate také isté.. No iné je to so stavbami.. Budova Kaviarne prešla od svojho zrodu viacerými stavebnými úpravami, až napokon podľahla času.. Opäť dôkaz toho, ako ten čas „rýchlo beží“….. MiroRico

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.