Tatry budujú svoj prvý „kruháč“
Ako funguje a ako vyzerá kruhová križovatka vie snáď každý. Vysoké Tatry už mesiac (!) budujú svoju prvú križovatku tohto typu paradoxne práve tam kde by vôbec nemusela byť. Ale dobre – určite prispeje k bezpečnejšej premávke. Nachádza sa v lokalite Pod lesom, na hranici katastra s obcou Nová Lesná. Už viac ako mesiac je tu povolená premávka iba pre zásobovanie a autobusové spoje. Mnohí domáci to však nerešpektujú a jazdia cez stavenisko.
Doterajšie riešenie bolo nebezpečné hlavne pre tých, ktorí odbočovali z Dolného Smokovca do Novej Lesnej pre nedostatočný výhľad. Pôvodne tu žiadna križovatka nebola. Vznikla niekedy v 70-tych rokoch minulého storočia, kedy sa Nová Lesná dopravne napojila na Vysoké Tatry práve v tejto ostrej zákrute. Historicky bolo teda značenie oboch ciest logické. Prakticky sa ale malo zmeniť hneď po napojení novej cesty. Riešenie mohlo byť omnoho lacnejšie, ak by sa realizovala klasická T križovatka s hlavnou cestou v smere Pod lesom-Nová Lesná, teda paralelne s hlavným ťahom Starý Smokovec-Poprad. Spojnica týchto ciest by bola logicky vedľajšou cestou.
Po cca 40-tych rokoch nebezpečného odbočovania, dnes kruhová križovatka všetky príjazdové cesty zrovnoprávni. Je to nepochybne najbezpečnejšie vyriešenie križovatky. Mám ale dojem, že ostrovčeky na všetkých príjazdových cestách sú úplne zbytočné a v zimných mesiacoch poriadne skomplikujú údržbu.
Stredový kruh sa zvykne v západných krajinách vždy niečim vyzdobiť – som zvedavý aké prekvapenie nám v tomto smere mesto pripraví. Len nech to netrvá večnosť!Views Counter v.0.10 čítané 21013 -krát od 4217 čitateľov

Príbuzné články

Bez komentárov

Pridaj komentár

Vaša E-adresa nebude zverejnená.Vyžadované polia sú označené *