Local Icon – Slovenská architektúra na tričkách
localicon - T-shirt

Vždy som obdivoval ako sa jednoducho a nenásilne masíruje národné povedomie u našich západných susedov. Český lev (0 x), Český design (409 x), Český kubizmus (424 x), Český Woodstock (686 x), Česká hlava (502 x), Česká soda (63 x)… Naše národné povedomie masíruje – jemu vlastnou formou – jeden primitív v parlamente. Preto som s radosťou uvítal projekt Local Icon (486 x), ktorý propaguje slovenskú architektúru veľmi príjemným spôsobom – rečou mladých ľudí – ikonami známych budov na tričkách (tzv. T-shirts). Vynikajúci nápad. Autorom gratulujem! Sám som svojho času uvažoval nad tričkom s nápisom „pozerám STV2“ ;-)

Local Icon poukazuje na jedinečnú slovenskú architektúru a stavebné dedičstvo, ktoré je často negatívne vnímané verejnosťou pretože pochádza z obdobia komunizmu. Stavby slovenskej moderny majú však medzinárodné kvality a zároveň patria medzi prvé autenticky slovenské prejavy tvorby. Zaslúžia si byť národnými kultúrnymi pamiatkami.
Projekt chce osloviť širokú verejnosť a preto si nevyberá odborné médium a tradičnú formu. Local Icon mení architektúru na príťažlivé logo, originálnu značku a volí si formu jednoduchej potlače na tričko. Cieľom projektu je dostať slovenskú architektúru na tričká medzi ľudí a podporiť tak jej pozitívne vnímanie verejnosťou. Tričko informuje o lokácii a autoroch architektúry, ktorá chce byť vystopovaná a znovuobjavená. Posilnenie dôležitosti tohto stavebného dedičstva posilňuje lokálnu identitu miesta.
Realizované boli dve kolekcie návrhov vytvorené mladými slovenskými dizajnérmi. V budúcnosti chceme vydať neformálneho sprievodcu po slovenskej architektúre aj v knižnej verzii.
LOCAL ICON BLOG
Tešíme sa, že nosíte tričká Local Icon aj do sveta. Propagujete tak naše národné kultúrne bohatstvo. Podelte sa s ostatnými, kde všade ste s tričkom boli. Na blogu www.localicon.blogspot.com (419 x) môžete zverejniť vašu fotografiu, najlepšie turistickú, s inou lokálnou ikonou v pozadí. Pomôžete nám ďalej šíriť myšlienku Local Icon.

Potešujúce je pre mňa zistenie, že z celkového počtu doteraz navrhnutých tričiek – 13 (9 v roku 2009 a 4 v roku 2008), štyri znázorňujú stavby z Vysokých Tatier:

  • Areál snov FIS, Štrbské Pleso – Eugen Kramár, Ján Šprlák-Uličný, 1965-70 (Cena Dušana Jurkoviča 1970)
  • Hotel Poľana ÚV KSČ (dnes Kolowrat), Tatranská Javorina – Julián Hauskrecht, Štefan Ďurkovič, Štefan Svetko, 1973-77 (Cena Dušana Jurkoviča 1977)
  • Hotel Panoráma – Zdeněk Řihák, 1965-70
  • Železničná stanica Poprad – Milan Novák, 1987

Neviem, kto stojí za výberom týchto stavieb, ale v tejto štvorici podľa mňa nemá čo hľadať ani popradská stanica ani hotel Panoráma. Železničná stanica nedosahuje reprezentačné kvality a hotel je dielom českého autora. Ak teda chceme poukazovať na Slovákov mali tam byť v prvom rade Múzeum TANAP v Tatranskej Lomnici – Pavol Merjavý (Cena Dušana Jurkoviča 1971) a Sanatórium Helios na Štrbskom Plese – Richard Pástor (Cena Dušana Jurkoviča 1977). Dúfam, že tieto tričká uvidíme v budúcom roku! Svojich favoritov si určite kúpim ;-) – aj vy?

Mimochodom Slováci, viete aké výročie pripadá na dnešný deň? V roku 1918, V. Dvortsák vyhlásil v Košiciach Slovenskú ľudovú republiku.

Views Counter v.0.10 čítané 41579 -krát od 5718 čitateľov

Príbuzné články

komentáre 2

  • Prosím Vás dalo by sa objednať tričko pre môjho syna s logom slovenskej architektúry, chcela by som to ako darček pre neho, takže nie je žiaden problém zaplatiť vám, ďakujem

  • Skúste sa opýtať u LOCALICON ;-) ja tie tričká nepredávam ani nevyrábam… kolekcia T-tričiek skončila v roku 2010… ak sa vám to podarí, môžete tu zanechať komentár, ak by to ešte niekoho zaujímalo… ďakujem

Pridaj komentár

Vaša E-adresa nebude zverejnená.Vyžadované polia sú označené *