Vyšné Hágy 1941-2011 – dokument STV
Pred niekoľkými dňami uviedla Slovenská televízia dokument o vzniku a fungovaní (Masarykovho) liečebného sanatória vo Vyšných Hágoch. Ak ste tento dokument nevideli, môžete si ho pozrieť práve na tejto stránke.
Dobové fotografie a útržky starých filmov v dokumente boli prestriedané dnešným stavom. Do inak veľmi krátkeho dokumentu venovaného prevažne minulosti, mohli jeho tvorcovia zakomponovať aj informáciou o pamiatkovej hodnote objektu a o význame takejto ochrany. V spojitosti s tým by bolo potrebné ukázať viac z jedinečných stavebno-technických riešení a fungovania celého areálu. O jeho vybavenosti a sebestačnosti v období vojny.
Vďaka ale aj za tento dokument, ktorý vznikol na podporu ústavu pri príležitosti 70. rokov od jeho slávnostného otvorenia – i keď, ako zaznie v dokumente, ústav v tom čase neoficiálne fungoval už tri roky.

Architekti František Albert Libra a Jiří Kan tu odviedli skvelú prácu. V roku 2010 sa ich Vila riaditeľa ústavu z tohto areálu dostala aj do publikácie Slávne vily Slovenska pozri Slávne tatranské vily.(poďakovanie za rip pre M.G.)


Views Counter v.0.10 čítané 81932 -krát od 8699 čitateľov

Príbuzné články

Bez komentárov

Pridaj komentár

Vaša E-adresa nebude zverejnená.Vyžadované polia sú označené *