Bude obnovená Kežmarská chata?

Kežmarská chata Kežmarská chata V sobotu 4.10.2008 sa konala zaujímavá akcia. Tzv. Spomienka na Kežmarskú chatu pri Veľkej Bielej vode. Viac organizátori neprezradili. Len toľko, že uplynulo 66 rokov od otvorenia dnes už neexistujúcej chaty. Škoda, že v tú sobotu počasie neprialo – inak by som bol asi šiel… Podobné akcie zaváňajú dobrodružstvom z objavovania. Táto akcia zaváňa ešte aj opätovným znovupostavením chaty – a to ma zaujíma ešte viac ;-). Kežmarskej chate predchádzala Votrubova chata. Kežmarský Klub slovenských turistov a lyžiarov sa rozhodol nahradiť túto chatu novým jednoposchodovým objektom. Miesto stavby vybrali na peknom slnečnom severnom brehu Bieleho plesa, kde sa zvykla zastavovať väčšina návštevníkov doliny. Projekt vypracoval v januári 1941 architekt a staviteľ Pavol Viktor Dzsubányi (zo Spišskej Belej) spoločne s Ing. Gustávom Maurerom (architekt a staviteľ z Huncoviec). Podla projektu bola chata trojpodlažná s obytným podkrovím. Bol to klasický zrubový trojtrakt so stredovou chodbou a izbami po oboch stranách. Na prízemí bola klubovňa, izba chatára, kuchyňa, špajza, práčovňa a sklad lyží. Na poschodí bolo osem izieb a spoločné WC. V podkroví dve spoločné nocľahárne (nižšia turistická trieda), obe s umyvárňami a opäť spoločné WC. Stavebné povolenie bolo vydané 5. septembra 1941. Chatu dokončili a otvorili 4.10.1942. Na rozdiel od Votrubovej chaty bola otvorená celoročne. Na svoju dobu bola komfortne vybavená. Prvým chatárom tu bol Kežmarčan Alojz Krupitzer. Po znárodnení sa stala štátnym telovýchovným strediskom a postupne bola niekoľkokrát stavebne upravovaná. Veľký záujem o lyžiarske výcviky vyústil do stavby lyžiarskeho vleku v blízkosti chaty. V roku 1974 vyhorela. Postupným zviditeľňovaním tejto akcie a masírovaním verejnej mienky sa žiadaný výsledok v podobe novej chaty nakoniec asi dostaví. Celkom by ma zaujímalo čo si o tom verejnosť myslí…

GoogleEarth *.kmz http://nazvoslovie.tatryblog.sk/h/2140-kezmarska-chata.php http://www.horydoly.cz/vypsat.php?id=11145 http://www.24hod.sk/clanok-41191-V-Tatrach-silneju-snahy-o-obnovenie-zaniknutych-chat.html

Kežmarská chata Kežmarská chata krátko pred dokončením roku 1942 Kežmarská chata Kežmarská chata okolo roku 1947 Kežmarská chata Kežmarská chata okolo roku 1952

Posted in Architektúra, Staré pohľadnice, Turistika, Zmiznuté stavby, Zo spoločnostiTagged , , , , , ,

15 thoughts on “Bude obnovená Kežmarská chata?

  1. Tomik, podľa mojich info stála Kežmarská chata pri Veľkom Bielom plese (nie vode) toľko moja info, alebo poďme diskutovať… ide len o to, aby boli info, o ktorých hodnovernosti v Tvojom prípade ani niet prečo polemizovať, boli „kóšer“… skúsme teda kucknúť nejaké mapky… inak, oceňujem Tvoju všestrannosť, s akou doĺňaš stránku papa, Lucia Petrasová Tatr. dvojtýždenník

  2. ahoooj cica! …no ved pisem v druhom odstavci: „Miesto stavby vybrali na peknom slnečnom severnom brehu Bieleho plesa,…“ Ty ale asi myslis hned v uvode tu druhu vetu. To je ale citacia nazvu tej akcie: Tzv. Spomienka na Kežmarskú chatu pri Veľkej Bielej vode. Uz ani neviem kde som to cital – snad na nejakom ich plagate… Inak v tom nazve bude poriadny gulas, pretoze Velka Biela voda prameni v Slovenskom raji. Bohusovu knihu Od A po Z o názvoch Vysokých Tatier“ mam doma – vecer sa mrknem ako to vlastne spravne je… Ono totiz pri Bielej vode stal tzv. Palencsarov penzion – zrubovy objekt s nazvom Penzion Biela voda – ale to s chatou ako takou nema nic spolocne…

  3. Ahoj som dcéra posledného chatára Kežmarskej chaty-p.Horehája a veľmi by ma potešilo keby sa chata znovu postavila. Je to pre môjho otca do dnes srdcová záležitosť a tak tiež pre našu celú rodinu. Prežila som tam pekný čas a rada na to spomínam. Zdravím všetkych priateľov stále živej Kežmarskej chaty. Lívia

  4. no super – živí pamätníci! nemáte v archíve nejakú dokumentáciu, fotky, detaily a podobne? všetko sú to dnes už cenné informácie… ak sa s tým chcete podeliť s nami, budeme veľmi radi ;-) !

  5. 2Livia: Chapem tvoj postoj, kazdopadne su v tesnej blizkosti dalsie 2 chaty, tak normalny dovod na jej existenciu pripadne Votrubovej chatky uz dnes nie je.

  6. Hi, pani Salajová, tak to sme sa museli onoho 4. októbra 2008, stretnúť priamo pri Bielom plese pod prístreškom, ktorý bol v tom hustom snežení jediným majákom v okolí… Aspoň podľa sprievodcu našej malej, v tom nečase na všetko odhodlanej 4-člennej skupinky, pána Rozložníka, mohli byť tie postavy pripomínajúce snehuliakov (tak ako my) Horehájovci… Som Lomničanka a čosi sa mi marí, že ste bývali v Kúpeľnom dome… žeby? spyrosovi… mesto Kežmarok, ktoré je majiteľom pozemku pod bývalou Kežmarskou chatou sa naozaj usiluje o jej obnovu, výstavbu… že je to aj „srdcová záležitosť“, to je jednoznačné… inak „hustota“ chát by mohla byť pádnym argumentom za alebo proti výstavbe. Ale nie tejto konkrétnej. A nie je to len vec verejnej polemiky. Niekedy ani dve chaty jedna pri druhej nezaručujú jednej z nich automaticky popularitu medzi turistami. Tá sa tvorí niekde v ľuďoch, ktorí sú dušou diania. Tam hore to platí dvojnásobne. a keď už máš taký prehľad… diskutuj na tému – polorozostavná Majláthova chata na dopľutie vzdialená od bračeka horského hotela na Popradskom plese… Orolko a sorry, že som sa pustila do pátračky… Bolo mi jasné, že Ty vieš, „kde je sever“… na druhé čítanie som dokonca zacítila trošku ironický podtón s dôvetkom – viac organizátori neprezradili… Bola som na prvom stretku pri Bielom plese v okt. 2007 a bolo úžasné zacítiť tú spolupatričnosť ľudí, ktorí žili chatou a na chate… Na pozadí gýčovitých Tatier aké len v slnečnom jesennom období môžu byť – pocukrované štíty hôr a kontrastná farba okolitej prírody – hrdzavá farba trávy, „šťavnatá“ kosodrevina, jemné žblnkotanie vôd plesa…- do toho ľudské emócie, proste čarovné, dojemné… minulý rok v tom čase snežilo, ale to len dotvorilo obraz o prírode, ktorá takto ponúka svoju dlaň… každý má možnosť po nej siahnuť alebo odmietnuť… Orlík, som tu na tatryblogu „nacucnutá“, klobúk dolu… Inak, tých úvodzoviek by som mala použiť neúrekom, kto pozná môj štýl, vie… papa vospolok

  7. 2lucia: Mam myslim dost slusny prehlad. Majlathova resp. Lazarova chata momentalne stoji na mrtvom bode. Ja som viacmenej proti kazdej vystavbe nad cestou Slobody. Pride mi to zbytocne a vzdy z toho bohuzial vyjde opacha vid posledny pripad vyrobany zivy les nad Tatranskou Lomnicou a nasledne vybudovanie pieskovych zjazdoviek na bezeckych tratiach. Chatari na Brncale aj na Plesnivci patria medzi najlepsich v Tatrach, takze aj co sa tyka atmosfery…

  8. v prvom rade treba rozlisit pojmy… v pripade Kezmarskej chaty pojde o obnovu zaniknutej stavby – teda poloha a objem by mali zostat zachovane… a ak maju ti organizatori fakt seriozny zaujem o vystavbu, tak by vo vlastnom zaujme mali urobit architektonicku sutaz a snazit sa vybrat co najlepsi navrh… byt apriori proti akejkolvek vystavbe a vobec akykolvek radikalny postoj nie je na mieste… treba ist len po kvalite – navrhovat s rozumom a citom v danom prostredi… lenze kto to posudi, ked co slovak – to odbornik na vsetko… ze?

  9. Ano apriori, lebo akekolvek kompromisy su len vzdy na skodu NARODNEHO PARKU, tak to bodhuzial v dnesnej dobe je. To comu ty hovoris obnova, tak ja poznam dalsich 50 miest, kde by podla tohto mali byt obnovene chaty. Netreba zabudnut ani na belianske salase v okoli Bieleho Plesa, tie by tiez mali byt obnovene, ved tam spali prvi navstevnici Kezmarskeho stitu… v dnesnej dobe je najlepsie zakonzerovavt stav, dobre kontrolvoat aby aj z kazdeho zachoda obnovou nevzniklo nejake monstrum a verit, ze v buducnosti si budeme viac vazit NARODNY PARK. Alebo ho zrusme a nehrajme sa na ochranu prirodneho dedicstva.

  10. verim v tvoju uprimnu snahu o zachranu niecoho na co zial nemaju paky ani ti tvoji ochranari… nemozem si pomoct, ale cela ochrana vyznieva velmi smiesne ked si predstavim (uz spominanu) plochu vyklcovanych stromov a kosodreviny od Tatranskej Lomnice az po Skalnate Pleso vdaka particke Ja a Ty… tam bolo treba kricat…

  11. Dobry den,som vnučka stavitela a architekta Pavla Viktora Dzsubányiho z Spiššskej Belej.Preto Vás prosím o opravenie jeho mena /nevolal sa Vladimír../ v tomto poprípade aj iných článkoch.Ďakujem.

  12. Dakujem za upozornenie, medzicasom som toho „Viktora“ objavil, ale Pavol je pre mna prekvapenim! Na vykresoch sa totiz zasadne podpisoval „V.Dzsubányi“… Este raz dakujem ze ste sa ohlasili ;-)

  13. Nemá niekto nejaké nové info o stave „novej Kežmarky“ po zverejnení spornej zonácie?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.