CD-ROM o víchrici z 19.11.2004

Mesto Vysoké Tatry si nechalo vyrobiť prezentačné CD mapujúce veternú kalamitu z dňa 19. 11. 2004. Všetkým prípadným záujemcom musím dopredu oznámiť, že toto CD zatiaľ nie je predajné. Pokúsim sa Vám preto na nasledovných riadkoch priniesť jeho krátku recenziu – možno nakoniec zistíte, že ste ani o nič neprišli. Obal CD od VPS

Základná časť CD-ROM:

  • Historické zábery (40 dobových fotografií, ktoré nemajú nič spoločné s víchricou, ani tou z minulých storočí…)
  • Orkán 19. 11. 2004 (48 pekných fotografií z kalamity v mizernej kvalite)
  • Tatry stále krásne (40 ozaj pekných fotografií z rôznych kútov Vysokých Tatier v mizernej kvalite)
  • Info (krátka textová správa o meste, o chránenom území TANAP a podrobný návod ako volať o pomoc :-) ).
  • Erby mestských častí (16 erbov miestnych častí mesta Vysoké Tatry)
  • Mapy (6 fotografií máp – každá v inej a nie veľmi pútavej grafickej úprave – Európa, Slovensko, Vysoké Tatry)

Okrem tejto základnej časti obsahuje CD-ROM dva adresáre s fotografiami:

  • KALAMITA vps 325 malých digitálnych fotografií o rozmeroch 640×480px (veľa z nich je rozmazaných) – mapujúcich budovu VpS, ďalšia várka „popisuje“ cestu zo Starého Smokovca do Tatranskej Lomnice a nazad. Všetko ale fotografie svojou veľkosťou vhodné skôr pre PDA zariadenia resp. mobil. Škoda!
  • Tatry kalamita vojaci 2004 Česká armáda pri práci na odstraňovaní následkov víchrice. Nájdete tu spolu 513 digitálnych záberov, už v neporovnateľne lepšej kvalite, amatérsku prezentáciu určenú pre PowerPoint ku ktorému mala byť pravdepodobne aj zvuková stopa (žiaľ u mňa nešla prehrať), a 2 krátke nepodstatné videá z DF. Väčšinou sa jedná o zábery z cintorína a okolia hotela Park…

Pár poznámok k obsahu: Ak už mesto pripravuje takéto prezentačné CD-ROM, možno by stálo za to získať a zaradiť na CD-ROM trochu viac materiálu. Veď CD-ROM je z polovice prázdne. Pri tom všetci dobre vieme, že veľa materiálu je napr. v TV Poprad, alebo u leteckých spoločností, ktoré snáď najlepšie (rozumej najprehľadnejšie) zdokumentovali celú postihnutú oblasť. A určite nie som sám, ktorý by takéto fotografie (materiály) ocenil asi najviac! Ďalej by bolo užitočné osloviť priamo obyvateľov mesta a zozbierať čo najviac fotografického materiálu. Verím že z takto získaných podkladov by nebol problém naplniť aj DVD médium (CD-ROM – objem dát max. 700MB, DVD – objem dát cca 7×CD-ROM). Na CD-ROM chýbajú fotografie z mnohých miestnych častí mesta (Podbanské, Štrbské Pleso, Vyšné Hágy, Tatranská Polianka – zasiahnutá hádam najviac, Tatranská Lomnica, atď.). Osobne by som ochotne a rád ponúkol (a určite nie len ja) množstvo vlastných záberov z oblasti Smokovcov a Tatranskej Polianky… Za hrubú chybu považujem fakt, že veľa fotografií fotených na výšku – zostavovateľ akosi pozabudol otočiť o 90° a tak v mnohých prípadoch (nepočítal som) som musel hlavu nakláňať vpravo-vľavo, aby som fotografiu „prečítal“. Okrem toho som našiel aj niekoľko duplicitných záberov! Svedčí to o povrchnej príprave tohto projektu. Pritom nebolo treba veľa a mohlo vzniknúť hodnotné „dielko“ vyčerpávajúco mapujúce celú spúšť… Verím, že jeho ďalšia verzia sa už vyvaruje podobných prešľapov. Zostavovateľom držím palce. Na záver mi nedá zverejniť návod na spustenie CD – nemám slov, proste bez komentára: upozornenie na obale Update: 2005-09-26T15:33:52 Práve dnes som dostal do rúk ďalašie CD z tejto „edície“ a síce predošlú verziu. Ćiže recenzia je z novšieho – druhého vydania. To prvé prezriem a okomentujem neskôr… Update: 2005-09-26T20:16:44 Takže situácia je nasledovná. Prvé vydanie tzv. „MODRÉ“ (totožný obal ale v modrom prevedení) je vlastne to isté čo verzia „ZELENÁ“, s tým rozdielom že tu chýbajú dva adresáre s fotografiami – KALAMITA vps a Tatry kalamita vojaci 2004

Posted in Zo spoločnostiTagged , , , , , ,

2 thoughts on “CD-ROM o víchrici z 19.11.2004

  1. Možno jedna nečasová a nemiestna otázka: Kto prišiel na pomenovanie „MESTO Vysoké Tatry“. Je to len preto aby sa to spratalo do našich slovenských šablôn?Mne sa to nijako nehodí a pod mestom si predstavujem trebárs Zvolen, či Bratislavu. To by potom mohlo vzniknúť napr. aj mesto Chopok, alebo Veľká Fatra, nemyslíte?

  2. Bol to možno viac dôvod politický ako logický ;-). Mohol by tu o tom niekto napísať… IMHO – štatút mesta sa vydáva podľa počtu obyvateľov a rozlohy. Vysoké Tatry boli vyhlásené za mesto 1. 1. 1999. Ja to vidím tak, že iniciatíva išla z okrajových častí dnešného „mesta“ (T.Kotlina, T.Lomnica, Š.Pleso, …), nakoľko tu dlhodobo fungovalo niečo podobné, ako bol za federácie „pragocentrizmus“. No a v neposlednom rade bol tu dôvod aj technický (?). Totiž všetky osady (…Tatranská Lomnica, Tatranská Kotlina alebo Štrbské Pleso, …) – boli vlastne mestm Starý Smokovec. A to bolo samozrejme dosť mätúce (aj pre turistov) a nie všetkým sa to páčilo. V rokoch 1947-1960 bol Starý Smokovec dokonca sídlom okresu Vysoké Tatry!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.