Zasvätení pravdaže nadpisu článku rozumejú. Tým ostatným prezradím, že sa jedná o pohľadnice – tzv. dlhé adresy, kde celá zadná strana bola určená pre zápis adresy – preto „dlhá adresa“. Samotná správa – tak ako ju poznáme dnes, sa písala na prednú stranu – okolo vyobrazenia. No a práve v tomto mesiaci ubehlo okrúhlych 100 rokov od rozhodnutia, že na zadnej strane sa adresa bude deliť so správou – a tak je tomu dodnes. Podrobnejší článok o tomto výročiu prináša server Filokratie.com. Pre ilustráciu prikladám pohľadnicu Starého Smokovca s tzv. dlhou adresou. Je to severozápadný pohľad od dnešného MsÚ na esíčko a vstupnú bránu do Smokovcov. Ani jeden z objektov na obrázku už nestojí. Ó-Tátrafüred – Bad Alt-Schmecks – Starý Smokovec v roku 1902; No. 594. Kunstverlag v. F.Pietschmann, Landeshut i. Schl. 1902; odoslané 1. 8. 1904. Zadná strana s dlhou adresou
Nuž čo ako pozerám: nie je ten pohľad od MsÚ náhodou severovýchodný? Nejako mi tam nesedí ten sklon okolitých hôr. Neviem, či sa nemýlim …
Nuž, čo ako pozerám, tak sa mi vidí ten pohľad od MsÚ severovýchodný. Možno sa mýlim ale predsa mi to nedalo.
Skoro ste ma dostali! Už som si začal sypať popol na hlavu… Je to predsa len severozápadný pohľad – pretože sa pozeráme zo severozápadu a všetko to čo vidíme sa pozerá zase na nás – teda na severozápad. Aj napriek tomu, že vo vzťahu k miestu pozorovateľa sa objekty nachádzajú na severovýchode… Keď projektujem dom a kreslím severnú fasádu – je to tá, ktorá je obrátená (díva sa) na sever – pozorovateľ tejto fasády sa díva paradoxne na juh…