Smokovecké esíčko
dnešné esíčko
súčasné práce na spevňovaní oporného múra a rozširovaní vozovky

Na mnohých miestach v Tatrách sa opravujú cesty. Je to neklamný znak toho, že sa blížia voľby do orgánov samosprávy. Za všetky úpravy a opravy by som chcel upozorniť hlavne na centrum Starého Smokovca. Okrem kompletnej výmeny chodníkov sa tu realizuje aj rozširovanie tzv. „esíčka“ a spevňovanie jeho opornej steny. Tento úsek cesty to už naozaj potreboval a úpravy určite prispejú k bezpečnejšej jazde. Esíčko je pre Starý Smokovec naozaj charakteristickým prvkom a je dobré, že si stále zachováva svoj výraz.

esíčko okolo roku 1900
Centrum Starého Smokovca okolo roku 1900. Objekt v strede je bývalá vila Adria. Zbúrana v 50-tych rokoch minulého storočia. Na jej mieste je dnes parkovisko. Jedinou zachovanou stavbou je tu vila Flóra (vpravo hore) a čiastočne Tatra (vľavo hore)

Len pre zaujímavosť prikladám pohľad na smokovecké esíčko s pred viac ako 100 rokov, kedy tu viedla „trošku“ menej frekventovaná prašná cesta. Až o štyri roky neskôr tu začne premávať Omnibus. Na oboch fotografiách je vidieť početné chodníky a parkové úpravy.

esíčko v roku 1901
Starý Smokovec v roku 1901. Horná časť esíčka. Vľavo pôvodný Csákyho dom (neskôr Tatra), oproti Kaffeehaus – dnes MsÚ. V pozadí vidieť dnes už neexistujúcu Scepusiu.


Views Counter v.0.10 čítané 45709 -krát od 7776 čitateľov

Príbuzné články

komentáre 2

 • V spodnej časti esíčka pri veľkej reštaurácii stála socha zdraviaceho muža. Sú mi známe dva jej obrázky, z ktorých možno určiť, že stála na prelome storočí.

  Vie niekto o nej niečo viac? Pýtal som sa na ňu aj pána Bohuša st., ale ani on o nej nevedel (len to, že v roku 1938 tam žiadna socha už nebola).

  Tu je link na fotochromatický obrázok z rokov 1890 – 1900 vydavateľstva Photoglob Co. zo stránky knižnice U.S. Kongresu:
  http://memory.loc.gov/pnp/ppmsc/09500/09506v.jpg (216kb)
  http://memory.loc.gov/pnp/ppmsc/09500/09506u.tif (20Mb)

  Na obrázku je tiež akási búdka, podobná tej vedľa radnice. Zrejme bola tiež meteorologická, ale ani o nej som doposiaľ nenašiel žiadne informácie.

  Pre tých, ktorí by mali záujem o ďalšie fotochromatické obrázky Tatier – link na vyhľadávaciu službu katalógu fotografií U.S. Kongresu (zadaj kľúčové slovo Tatra, je tam 16 obrázkov):
  http://lcweb2.loc.gov/pp/mdbquery.html

 • Velmi cenne informacie! vdaka…
  Mam niekolko fotografii na ktorych ta socha stoji – ale viac o nej zial neviem nic…
  Snad sa casom najde niekto, kto by pomohol s dalsimi informaciami…
  Mozme napisat o tom kratky clanok – ak chcete?

Pridaj komentár

Vaša E-adresa nebude zverejnená.Vyžadované polia sú označené *