Cesta k domovu – zberateľova výstava

Cesta k domovu - Kriváň Vo štvrtok (7. 4. 2005) o 15.00 h sa uskutočnila vernisáž výstavy venovanej dobám starším – histórii Popradu a Vysokých Tatier. Výstavu s názvom „Cesta k domovu“ pripravilo popradské múzeum zo súkromných zbierok Mgr. Jána Simkaniča – zberateľa snáď všetkého umelecko-historického materiálu súvisiaceho s okolím Vysokých Tatier.

…mám toho hromadu, stále niečo pribudne a nechcel som to schovávať… K názvu výstavy ma inšpiroval jeden z vystavených obrazov – Cesta domov (Robert Nádler – 1895)… symbolom domova sú pre mňa Tatry, ale bol by som rád keby ste sa preorientovali a chvíľu ich nevnímali ako turistickú atrakciu…

Na výstave, ktorá mimochodom potrvá do 85. 2005, uvidíte od obrazov cez, knihy a ilustrácie až po pohľadnice, rôzne upomienkové predmety z doby začiatku minulého storočia a pozdejšie. Nájdete tu cez 300 pohľadníc, 14 obrazov a cca 30 kníh a ilustrácií, a niekoľko upomienkových predmetov. Výstava sa tematicky skladá z dvoch častí – tatranskej a popradskej.

Ján Simkanič režisér žijúci a pôsobiaci v Prahe 1953 – narodený v Poprad-Veľká 1968/1972 – SPŠ strojnícka – Poprad 1975/1980 – DAMU Praha 1980 – divadelný režisér (divadlo Jonáša Záborského v Prešove) 1985 – nazad do Prahy kde žije dodnes.. Karlova univerzita – postgraduálne štúdium estetiky autor scenára a režisér prvého dokumentárneho filmu o meste Poprad: Poprad známy, neznámy © 1990 neskôr: Poprad – Tatry © 1993

Cesta k domovu pamäť – identita – sebavedomie „Každá cesta domov je cestou jedným smerom, je cestou k sebe samému, je cestou do priestoru pamäti, do priestoru identity. Je cestou sebareflexie a sebarealizácie. Hľadáme s potvrdzujeme všetko, čo je nám vlastné, čo vlastniť chceme, ba dokonca, čo vlastniť musíme. Áno, ide tu o vlastníctvo, o privlastňovanie si génia loci nášho mesta a Tatier. Ide o duchovné bohatstvo o poklady nezameniteľnej a nenahraditeľnej hodnoty. Tento domov je len našim domovom, je len našim pokladom, len našim bohatstvom. Je to naše prirodzené dedičstvo. A o dedičstvo je potrebné sa starať, opatrovať ho. Podľa povestí vieme, že v Tatrách boli vždy ukryté, „zakliate“ poklady. Stačilo zadovážiť si, či inak zmocniť sa tzv. zemských kľúčov a bohatstvo bolo na dosah. Čo s tým ale dnes? Ako sa dostať k zázračnému zlatému kľúčiku, kde hľadať možnú orientáciu? Kde sú dnešné poklady? Možno jednou z ciest by mohla byť i táto výstava. Moja cesta k domovu nech je i našou spoločnou cestou, cestou objavovania, sebaspoznávania a sebapotvrdzovania. Každý obraz, každá pohľadnica, či kniha, každý vystavený predmet, nech je nám podnetom a hlavne inšpiráciou pri spriadaní veľkých i malých príbehov o nás, o našom meste, o jeho výnimočných osobnostiach, o významných i menej významných udalostiach, a o našich Tatrách, o tomto poklade z najvýznamnejších. Hľadajme spoločne.“ Ján Simkanič (krátené – OROL)

Na záver ešte otváracie hodiny Podtatranského múzea v Poprade:

Vajanského 72/4 otvorené denne okrem pondelka: 9.00 – 11.30 – 12.00 – 16.00 h posledný vstup do múzea o 15.30 h trvanie výstavy: 7. 4. – 8. 5. 2005 vstupné: 10,-Sk

Posted in KultúraTagged , , , , , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.